בחרו עמוד

סיקור פורמטים בעולם הוידאו

פורמטי וידאו

פורמטים אנלוגיים:

Composite
(מחבר RCA צהוב) זהו מחבר הווידאו שנחשב לנחות ביותר, היצרנים מצרפים אותו בדרך כלל אל מארז המכשיר.
הוא מומלץ לצרכי גיבוי בעיקר, אם מסיבה כלשהיא לא מצליחים לראות דרך יציאת וידאו אחרת, הקומפוזיט יוכל לבוא לעזרה.


S-Video
אות איכותי יותר בהשוואה לקומפוזיט, משמש בעיקר בחיבור ממיר יס או הוט למסכי פלזמה או LCD בהם לא קיימת כניסת סקארט.

Component video
אחת מהשיטות להעברת אות וידאו אנלוגי.

אות הקומפוננט מכיל בנפרד את אות הבהירות (Y – luminance), ואת אותות הפרשי הצבע (b-y), (r-y). בצורתו הבסיסית ביותר מכיל האות בנפרד את שלושת צבעי היסוד: אדום, ירוק וכחול (RGB). לשם כך משתמשים בשלושה כבלים נפרדים, דבר המאפשר להעביר אותות וידאו באיכות גבוהה יותר מאות Composite video. אות זה נקרא כך מכיוון שהאות מופרד לחלקיו (קומפוננטות). שיטה זו משמשת להעברת אות החוזי (וידאו) בלבד ללא אות השמע (אודיו). מכיוון שהאות מורכב מחלקים בסיסיים יותר (צבעי היסוד) עיבוד האות מדויק וטוב יותר ומאפשר לבצע כיוונים וכייולים בצורה מדויקת יותר, לדוגמה הפחתת כמות הצבע האדום. חסרונה העיקרי של שיטה זו היא עצם ההפרדה לשלושה כבלים, כלומר יש לפרוס 3 פריסות זהות (במקום אחת בשיטת Composite) וכמו כן לכל מכשיר צריך שיהיה 3 מחברים. שיטה זו רווחת בתחום הווידאו המקצועי.

Scart
חיבור זה מהווה סטנדרט נפוץ באירופה, מכונה גם “21 פינים”, מסוגל להעביר, בניגוד לחיבורים הקודמים מספר סוגי אותות וידאו, ביניהם קומפוזיט, S-Video וגם אות RGB שנחשב איכותי ומקביל באיכותו לקומפוננט. מחבר זה מעביר גם אות אודיו באיכות סטריאו.

 

VGA
VGA, ראשי תיבות של Video Graphics Array, הינו מחבר וידאו אנלוגי ששווק לראשונה ב-1987 על ידי חברת IBM. חיבור ה-VGA ידוע לעתים גם בשם D-sub.  במחשבים, ה-VGA היא שיטת החיבור הנפוצה ביותר בין הכרטיס הגרפי לבין הצג, אולם כיום עם תפוצתם של מסכי ה-LCD הוא הולך ונעלם בהדרגה לטובת חיבור ה-DVI וה-HDMI הדיגיטליים. חיבור זה היה פופולרי בכרטיסי מסך ומחשבים ישנים, אך כיום חברות כרטיסי המסך כמו Nvidia ו ATI וחברות מחשבים נוהגים ליישם במכשיריהם חיבורים כמו HDMI או DVI.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פורמטים דיגיטליים

DVI

DVI (ראשי תיבות של Digital Visual Interface) הוא תקן דיגיטלי להעברת וידאו באיכות גבוהה וללא דחיסה לצגים בהפרדה גבוהה, כגון LCD או טלוויזיות פלזמה.

תקן זה בא להחליף תקנים אנלוגיים ישנים יותר, כגון VGA. יש לו שלוש גרסאות עיקריות:

DVI-A: העברת אות וידאו אנלוגי במחבר. אות זה ניתן לחיבור לצג VGA על ידי מתאם פשוט.

DVI-D: העברת אות וידאו דיגיטלי.

DVI-I: תמיכה הן באות אנלוגי והן באות דיגיטלי, דרך אותו המחבר. לצגים ברזולוציה גבוהה במיוחד נדרשים אותות Dual link, שדורשים שימוש בכל הפינים במחבר.

DVI-I כולל תמיכה ברזולוציה של FULL HD ו-HD 1080P ו-720P.

 

HDMI

HDMI (מאנגלית High-Definition Multimedia Interface) הוא תקן להעברת אותות וידאו ואודיו בין ציוד אודיו-וידאו בידורי, למשל נגן DVD או Blu-ray וטלוויזיה בהפרדה גבוהה, או מחשב HTPC לצג איכותי.

התקן מגדיר את המחבר החשמלי בציוד הקצה, כמו גם את הכבלים הדרושים לחיבור בין המכשירים השונים. הוא תואם לתקן DVI (אם כי במחבר אחר) וניתן לחבר ציוד שבו מחבר HDMI לציוד שבו מחבר DVI על ידי מתאם פשוט. כל כבלי HDMI הם זכר-זכר, ומחבר HDMI בכל ציוד שהוא תמיד נקבה.

במחבר זה ניתן להעביר אותות וידאו ברזולוציה הגבוהה ביותר המוגדרת כיום לתקני וידאו ביתיים, “1080p” (כלומר 60 תמונות בשנייה, שבכל אחת מהן יש 1080×1920 נקודות צבע. או 1080i המציג 30 תמונות בשנייה של 1920x1080), ויכול להתלוות אליהם גם אות אודיו (עד 7.1 ערוצי שמע, כלומר תמיכה בשבעה רמקולים ובנוסף סאב וופר).

גרסאות

 

HDMI 1.0
הגרסה הראשונה של התקן שוחררה בדצמבר 2002, והגדירה חיבור בכבל יחיד (רב מוליכים) שבו מועברים יחד אות וידאו בהפרדה גבוהה, ואות אודיו רב ערוצי. קצב המידע המקסימלי – 4.9 גיגה ביט בשנייה, מסוגל לתמוך ברזולוציית 1080p בקצב של 60 תמונות בשנייה

HDMI 1.1
גרסת המשך שהוסיפה תמיכה בפורמט DVD-Audio. יצאה במאי 2004.

 

HDMI 1.2
תמיכה ב-SACD, ב-RGB וב-Component video. יצאה באוגוסט 2005.

 

HDMI 1.3
גרסה זו יצאה ביוני 2006. בגרסה זו עלה קצב המידע המקסימלי ל-10.2 גיגה ביט בשנייה. יכולת לתמוך בעומק צבע של 30, 36 או 48 ביט בניגוד ל-24 ביט של הגרסאות הקודמות, תמיכה בפורמטי אודיו מתקדמים שהדחיסה בהם אינה גורמת לאובדן איכות (DTS-HD, Dolby TrueHD) לפענוח במקלט חיצוני, והגדרת מחבר HDMI מיניאטורי לטובת מוצרים עתידיים כגון מצלמות וידאו. המוצרים התומכים בגרסה זו הם מקלטי אודיו/וידאו וכמו כן PS3.

 

HDMI 1.4
גרסה זו יצאה בשנת 2009. בנוסף להעברת מידע ויזואלי וקולי, נוספו לכבל גם תקן של רשת תקשורת מקומית (Ethernet), יכולת העברת תכני תלת מימד אמיתיים ועוד.

 

 

HDMI 2.0
גרסה זו הוכרזה בשנת 2013, כאשר בגרסה זו ניתן להעביר מידע בקצב מקסימלי של 18Gbps המאפשר העברת וידאו באיכות Ultra HD בקצב של עד 60fps (עד כה ניתן היה להעביר תכני וידאו באיכות Ultra HD בקצב של עד 24fps) והעברת אודיו של עד 32 ערוצים. כמו כן, בגרסה זו מתווספת תמיכה בצגים בעלי מסך רחב עם יחס גובה-רוחב 21:9 ובהעברת וידאו כפולה (לשני הכיוונים בו זמנית). על אף ההתקדמות של התקן, הודיע הפורום כי ניתן יהיה להשתמש באותו הכבל בו השתמשו עד כה (של גרסה 1.4).

 

Blu-ray
בלו-ריי (באנגלית: Blu-ray Disc, ובראשי תיבות: BD) הוא פורמט מתקדם לאחסון מידע דיגיטלי על-גבי תקליטור כגון סרטים, מוזיקה. שימוש מרכזי בפורמט בלו-ריי הוא הקלטה והפצת סרטי וידאו בהפרדה גבוהה המותאמים למרקעי HDTV. פורמט הבלו-ריי זכה להגמוניה והפך לממשיכו של פורמט ה-DVD.

הדיסק מגיע בגודל סטנדרטי של 12 ס”מ (או 8 ס”מ בגרסה נדירה יותר), הקיבולת עומדת על 25GB לדיסק עם שכבה אחת, או 50GB על דיסק הכולל שכבה כפולה (Dual Layer), זאת בהשוואה לנפח של 8.54GB של תקליטור DVD.

הרזולוציה בה מגיעים הסרטים, הינה 1920X1080 פיקסלים, מה שמאפשר לנצל באופן מרבי את רזולוציית המסכים החדשים. חלקם הקטן של הסרטים הינו באיכות Interlaced, חלקם הגדול הינו Progressive.

קצב הנתונים של סרט BD, יכול להגיע עד פי 10 מזה של סרט DVD, מה שאומר כי מידע וידאו רב יותר מגיע אל המסך בכל רגע נתון.

וידאו
קצב 24: סרטי קולנוע מצולמים בקצב של 24 תמונות בשניה, מה עד עתה שחייב המרה מאולצת לקצבים שונים (30/50/60 פריימים לשניה) בכדי להתאימם לצפייה ביתית. בלוריי מייבא, בפעם הראשונה, את הפורמט הקולנועי לבית עם סרטים שמוצגים באיכות 1080/24p, שהיא הנאמנה ביותר למקור.

4K
הוא תקן המתייחס להתקן תצוגה או לתוכן בעלי רזולוציה של 4000 פיקסלים. (כדי להנות מיכולות הטכנולוגיה נצטרך תוכן שיהיה ברזולוציה זו ומסך שיוכל להציג אותו). 4K Ultra HD  מהווה קפיצת מדרגה גדולה מטכנולוגיית Full HD 1080p (1920*1080). מספר הפיקסלים קפץ פי ארבעה, אל 8 מיליון פיקסלים (סה”כ 3840*2160 בטלוויזיות הביתיות). זהו גם התקן בבתי הקולנוע (אף כי רבים מהם משתמשים גם בתקן נמוך יותר של 2K).