בחרו עמוד

מהו HDMI ?

ההבדלים והסוגים.

HDMI הינו קיצור של High-Definition Multimedia Interface ,בתרגום חופשי הינו ממשק לעברה של מולטימדיה בהפרדה גבוהה.תקן זה מאפשר להעביר וידאו ואודיו בין מכשירים שונים ( לדו’ בין מחשב לטלוויזיה), בנוסף התקן 1.4 מסוגל גם להעביר רשת.בכל לטלוויזיות החדשות יש כניסת HDMI, כמעט בכל המחשבים יש יציאת HDMI  – אבל תמיד מומלץ ספציפית למכשיר לפני רכישה.

סוגי חיבורי HDMI

HDMI A – זה התקן ה HDMI הסטנדרטי הנפוץ שהוא גם הגדול והנפוץ בין השלושה, זה המחבר שנמצא בכל הממירי הוט ויס לדוגמא.
בנוסף קיימים סוגים קטנים יותר אשר שכיחים יותר בקרב פלאפונים או טאבלטים או מחשבים ניידים:
HDMI C מיני – (אשר קטן במעט מתקן A השכיח)

(HDMI D (MICRO – נמצא לרוב בקרב טלפונים חכמים ומחשבים ניידים.

גרסאות HDMI

HDMI 1.0

הגרסה הראשונה של התקן שוחררה בדצמבר 2002, והגדירה חיבור בכבל יחיד (רב מוליכים) שבו מועברים יחד אות וידאו בהפרדה גבוהה, ואות אודיו רב ערוצי. קצב המידע המקסימלי – 4.9 גיגה ביט בשנייה, מסוגל לתמוך ברזולוציית 1080p בקצב של 60 תמונות בשנייה.

HDMI 1.1

גירסת המשך שהוסיפה תמיכה בפורמט DVD-Audio. יצאה במאי 2004.

HDMI 1.2

תמיכה ב-SACD, ב-RGB וב-Component video. יצאה באוגוסט 2005.

HDMI 1.3

גרסה זו יצאה ביוני 2006. בגרסה זו עלה קצב המידע המקסימלי ל-10.2 גיגה ביט בשנייה. יכולת לתמוך בעומק צבע של 30, 36 או 48 ביט בניגוד ל-24 ביט של הגרסאות הקודמות, תמיכה בפורמטי אודיו מתקדמים שהדחיסה בהם אינה גורמת לאובדן איכות (DTS-HDDolby TrueHD) לפענוח במקלט חיצוני, והגדרת מחבר HDMI מיניאטורי לטובת מוצרים עתידיים כגון מצלמות וידאו. המוצרים התומכים בגרסה זו הם מקלטי אודיו/וידאו וכמו כן PS3.

HDMI 1.4

גרסה זו יצאה בשנת 2009. בנוסף להעברת מידע ויזואלי וקולי, נוספו לכבל גם תקן של רשת תקשורת מקומית (Ethernet), יכולת העברת תוכני תלת-ממד אמיתיים ועוד.

HDMI 2.0

גרסה זו הוכרזה בשנת 2013, כאשר בגרסה זו ניתן להעביר מידע בקצב מקסימלי של 18Gbps המאפשר העברת וידאו באיכות Ultra HD בקצב של עד 60fps (עד אז ניתן היה להעביר תוכני וידאו באיכות Ultra HD בקצב של עד 24fps) והעברת אודיו של עד 32 ערוצים. כמו כן, בגרסה זו מתווספת תמיכה בצגים בעלי מסך רחב עם יחס גובה-רוחב 21:9 ובהעברת וידאו כפולה (לשני הכיוונים בו זמנית). על אף ההתקדמות של התקן, הודיע הפורום כי ניתן יהיה להשתמש באותו הכבל בו השתמשו עד כה (של גרסה 1.4).

HDMI 2.1

גרסה זו הוצאה בשנת 2017. לגרסה זו הוספו מספר שדרוגים, בהם שהיא תומכת בטכניקת HDR דינאמי. גרסה זו תומכת ברזולוציות 4K ב-120 הרץ, 8K ב-120 הרץ, ואפילו ב-10K ב-120 הרץ.